51. ročník MJŠ: sobota 8. června 2019

Reportáž z MJŠ 2013: Jen šestina lidí šla více jak 17 km!

8. června 2013 v 18:25 | Filda |  MJŠ 2013
ÚVOD:
Je 7.58 a my vyrážíme z Olomouce na 45. ročník turistického pochodu Memoriál Jaroslava Švarce konaný ve Velkém Újezdu. Počasí přeje - už od rána svítí slunce, takže nám nic nebrání vydat se na trasu 25 km. Sice jsem minulý rok psal, že doufám, že letos vyrazím na 35 km, ale to se mnou bohužel nikdo nepůjde :(
I tak jsme si ale pětadvacítku náramně užili, počasí nás tentokrát nezradilo a celý pochod probíhal v dobré atmosféře...
Letošní účast činila 393 turistů, z toho pouhých 63 si vybralo trasu delší než 17 km! Více informací o účasti naleznete ve statistikách níže.


ZMĚNY V LETOŠNÍM ROČNÍKU
Revoluční změna v trasách přišla v roce 2000, kdy se pochod stočil do míst vojenského újezdu Libavá.
Další mezník bylo přidání trasy 35 km, což je novinka roku 2004.
A poslední změna v novodobé historii MJŠ nastala dnes - díky akci Vystup na svůj vrchol se všechny trasy (krom 6 km, která mimochodem jako jediná zůstává neměnná od roku 2000) stočili před bývalou první kontrolou Mezihoří na cestu vedoucí na Fidlův kopec. Z něj se pak sešlo k pramenu řeky Odry a odtud už dál do Kozlova.
Další, velice podstatnou změnu, však pocítilo jen 21 turistů, kteří se vydali na dvě nejdelší trasy - 35 a 50 kilometrů. Ty je letos nově zavedly do oblasti Lipnické myslivny, Veselíčka a Tršic.PRVNÍ KONTROLA
S plánkem a popisem tras v rukou vyrážíme v 8.30 z hřiště v Újezdu v týmu 4 lidí. Cestou odskakujeme na čtvrt hodinky zkontrolovat mou kešku a poté už se ocitáme ve vojenském újezdu Libavá. Blížíme se ke kontrole K1 - Mezihoří, kam jsme došli v 9.35. Kontrola je letos posunutá o necelého půl kilometru před lom, u kterého vždy bývala. To proto, abychom se mohli rovnou stočit na cestu dolů a pokračovat na Fidlův kopec.FIDLŮV KOPEC - PRAMEN ODRY
Jdeme dál a nastává první problém - křižovatka "T"! Vlastní značení MJŠ je na stromě, který se nachází jen mírně vlevo. To zřejmě pár lidí nezaznamenalo. My jsme samozřejmě hned z popisu tras vyčetli správnou cestu a ověřili ji i v mapce, ale jak jsme později zjistili, ne všichni tak učinili a před pramenem Odry jsme potkávali lidi, kteří se vraceli do protisměru...
Postupujeme dál - po poli, kde jsou krásné výhledy až ke Kontrole č. 2 - Fidlův kopec (čas: 10.10). Zřejmě jsme byli na vrcholu, ale vůbec to tak nevypadalo - stáli jsme na prosté hranici mezi loukou a lesem... Ale byli jsme ve výšce 680 m. n. m. Usmívající se. Největší překvapení teprve přišlo - kontroloři tisknou razítka PRAMENU ODRY (!) jakoby se nechumelilo. Copak jsme u pramene Odry? Nevím, zda trasy povedou přes Fidlův kopec i příští roky, ale přece i na ten jeden rok (zvláště, když Fidlův kopec je letos hlavní cíl) mohli organizátoři nechat vyrobit oprávněné razítko druhé kontroly...

Scházeli jsme stále dolů (opravdu jsme byli na kopci :D), cestou se vyhýbali jak lidem, kteří šli proti nám, tak bažinám, kterých tu bylo všude kolem plno. Za chvíli jsme se ale dostali už na zpevněnou cestu, po které jsme došli k odbočce pravému prameni řeky Odry (čas: 10.36). Kolem něj ale bylo tak mokro a blátivo, že jsme tuto lokalitu raději rychle opustili a pokračovali dále.


KOZLOV - RANOŠOV
Před námi je obec Kozlov, jejíž panorama kazí dva bloky paneláků... Jinak se jedná o klidnou vesničku, ve které se mohou účastnící pochodu občerstvit v místní hospůdce. My ale této možnosti nevyužíváme a směle pokračujeme přes "zapomenutý hřbitov" až k jedinému stavení reprezentující Ranošov, dnes již se statusem zaniklá obec. Kousek za ním už na nás čeká Kontrola č. 3 - Ranošov, kam docházíme v 11.24.

POSLEDNÍ RAZÍTKO
Blíží se poledne a my usedáme do lesíka a svačíme. Slunce stále svítí a k nějakým bouřkám, které předpovídali na internetu, se neschyluje ani v nejmenším Úžasný.
V tomto bodě se náš tým rozpadá. Dva pokračují směrem ke Kontrole č. 4 - Kyjanice (trasu 17 km) a my odbočujeme doleva po zelené turistické značce údolím zaniklé obce. Míjíme rybníky a je před námi další lehce problematická křižovatka. Naštěstí jsem si vzpomněl, že před dvěma lety, kdy jsem šel 25 km, jsme se nechali zlákat asfaltkou a pokračovali dále a náslendě se museli vracet, takže dnes jsme byli chytřejší a vybrali správnou, i když bažinatou cestu do kopce. Ta nás vynesla až ke Slavkovu. A opět - v dáli jsme viděli turisty, kteří do obce přicházeli po hlavní silnici. Vlastní značení MJŠ u odbočky bylo, ale asi by to chtělo napsat důrazně do popisu, protože jak vidno, někdo to přehlédne.
Dostáváme se do centra Slavkova, kde dostáváme poslední razítko na Kontrole č. 5 - Slavkov (čas: 12.24).

ZÁVĚREČNÝ ÚSEK
Podle popisu máme jít dále po zpevněné lesní cestě Zavadilka, což je ale chybná
informace, která nás lehce zmátla! Tato cesta, která byla v minulých ročnících popisována pouze jako zpevněná cesta, se totiž dle dřevěných značení jmenuje KROČOVKA.
Jinak jsme v pohodě prošli dlouhý úsek do Staměřic, kde můj spoluvýletník okamžitě upozorňoval, že přecházíme rychlostní silnici, nikoliv dálnici, jak stojí v popisu.

Do Staměřic jsme přišli ve 13.29 a následně pokračovali dle plánu. Zabočili jsme na souběžnou lesní cestu stále ještě zabrání do konverzace rozdílů mezi dálnicí a rychlostní silnicíSmějící se.
Následovalo podejití dvou mostů a přeběhnutí hlavní cesty a už jsme se ocitli na cestičce, která nás zavedla zpátky do Velkého Újezda. Přes náměstí jsme došli na hřiště, kde nám v cíli pogratulovali, nasadili medaile a věnovali pamětní list. Byli jsme zde ve 14.30, cesta nám tedy trvala přesně ŠEST HODIN!


SHRNUTÍ
Absolvoval jsem již devátý pochod MJŠ a podruhé jsem šel trasu 25 km. Myslím, že letos organizátoři odvedli dobrou práci. Potěšil mě prodej nových triček, krásná medaile do sbírky, obměna trasy, příjemná atmosféra a hlavně opět úžasně strávená sobota!
Jen bych vytknul již zmíněné razítko pramenu Odry na Fidlově kopci, drobné nepřesnosti v popisu a také skutečnost, že díky zacházce na tento vrchol se všechny trasy krom 6 km prodloužily - podle map.cz mi vzdálenost ukazuje 27 km a mám informace z další "pětadvacítkové" skupinky, že jim krokoměr vyměřil 28,2 km. Kilometry navíc nám samozřejmě nevadí, ale bylo by dobré je zohlednit.
Napište do komentářů, jak se vám letošní ročník líbil, popřípadě na kolik kilometrů jste se vydali. Více fotek bude přidáno v galerii
Se svou účastí samo sebou počítám i příští rok a už teď se moc těším. Díky!

Přidat komentář

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byli jste už někdy na pochodě MJŠ

Ano 65.8% (131)
Ne 34.2% (68)

Komentáře

1 Henripo Henripo | 9. června 2013 v 12:44 | Reagovat

Opakovaně na tomto pěkném pochodu. Počasí se od loňska umoudřilo. Jen píseň "Jo, třešně zrály" jsme nezpívali.Jinak pěkné medaile a vše kolem.

2 Pochodník Pochodník | 10. června 2013 v 12:56 | Reagovat

Jak už zaznělo v článku, trasy byly delší o cca 3 km (ověřeno na 35km trase, která ve skutečnosti měla cca 38km), ale s tím se musí počítat.
Letošní modifikovaná 35 km trasa byla velmi pěkná. Vedení trasy po lesních cestách od Loučky na Dolní Újezd byl dobrý nápad. Nemusel se šlapat ten úmorný asfaltový úsek z Loučky do Dolního Újezda, šlo se ve stínu stromů a krásné přírody okolo. Asfaltových úseků (trhačů noh) bylo tak akorát narozdíl od letošní 50km trasy.

Teď pár komentářů k samotnému značení a kontrolám.

Značení:
Možná by se pro příští rok vyplatilo značení trochu upřesnit a upravit, protože na pár místech bylo dohromady s popisem trasy na mapě dost zavádějící a matoucí. Kontrola na Fidlově kopci si v sobotu určitě dost potrénovala hlasivky, protože skoro všichni šli rovně. To je takový problém na tu boudu (v popisu mimochodem označená jako posed) namalovat šipku doprava anebo tam na tom rozcestí zatlouci dočasný kůl se šipkou?
To samé platí pro odbočku na Slavkov u rybníka, kde je zelená turistická značka na stromě překrytá keřem, takže není vidět a dost lidí to minulo.

Na samotné trase jsme pomáhali nejméně 4-5 lidem, kteří úplně ztratili trasu a bloudili,což na 35km či na 50km trase není určitě příjemné.

Kontroly:
Co velmi zamrzí jsou chybějící kontroly na nejvzdálenějších bodech, protože možností jak si to zkrátit bylo dost.
Jako ideální kontrolní body se jevily rybníky na Šištótě (rozcestník Švrčov-rybníky) a Tršice. Už vloni bylo pár jedinců co si to na delších trasách krátili.
Proti tomu existuje jednoduchá leč účinná obrana. Zavedení alespoň 2 tajných kontrol.

Trasy:
Je s podivem, že podle informací šlo nejdelší trasy (35 a 50km) jenom 21 účastníků a 25km trasu 42 účastníků. Možná by stálo za zvážení zavedení věkového limitu (například 15 let + 2 dospělí jako doprovod) pro nejkratší trasy, protože každý zdravý dospělý jedinec je schopný ujít alespoň 25km za den.

Cíl:
Největším překvapením v cíli pochodu byl skákací hrad jedné politické strany, takže to ani nevypadalo jako turistický cíl. Škoda. Možná to bylo nachystáno pro poslední pomázání těch co došli 50 km trasu. Kdo ví.

Příští rok naviděnou, možná i na 50km trase (pokud nebude mít tak dlouhé úseky na asfaltu jako ta letošní).

Pochodu zdar!

3 mjs mjs | E-mail | 10. června 2013 v 18:43 | Reagovat

[2]:Díky za obsáhlé hodnocení a příspěvek k blogu, souhlasím (jak jsem ostatně popisoval v článku) s ne úplně přesným značením a co se týče kontrol, také jsem se podivoval, třeba že 35 km má vlastně stejný počet kontrol jako 25 km a úsek bez kontrol je opravdu ohromný. Zavedení tajných kontrol je zajímavý nápad, ale myslím, že to není potřeba - přece jenom pokud někomu dovolí svědomí si trasu zkrátit, není čestný a pravý turista, ale k ničemu mu to nebude, děláme to přece pro sebe... Třeba já kontroly vnímám jako potěšující okolnost, že už mám další kus cesty za sebou a ne jako dozor, jestli nepodvádím... To by ně nikdy nenapadlo.
U počtu účastníku na jednotlivých trasách jsem byl též velmi překvapen, ale s tím věkovým limitem  - ne  každý se přece cítí na 25 km a více, to by bylo jisté omezování svobodné vůle. A buďme rádi, že v dnešní době se lidi ještě účastní turistických pochodů, byť jen na kratších vzdálenostech.
Skákací hrad v cíli jsem bohužel také zaznamenal. Nakonec jsem to nekomentoval, ale politika nemá na turistické akci co dělat.

4 Turistka Turistka | 12. června 2013 v 19:10 | Reagovat

Turistiku mám ráda, šla jsem letos 25 km. Aplikace na mobilu však vydala výsledek 28 km a něco. Poslední 3 km už to byla krev, pot a slzy, jak říká jeden slavný citát - slzy ne, to bych lhala. Celou cestu jsme se v partě smáli a tipovali, že trasa 35 km bude tak 40 km. Pochodník příjemně překvapil informací, že to bylo "jen" 38 km. Nejsem vůbec puntičkář a nepřela bych se o pár metrů, ale bylo by pro turisty lepší, kdyby trasy byly uvedeny přesněji, navíc, když v dnešní době to technika umožňuje. Každý má nastaveny  hranice svých sil někde jinde. Navíc jsem také pamětník a několik let trvalo, než se trasa 15 km zreálnila na současných 17 km. A poznámka nakonec - autor tohoto blogu dělá pro propagaci memoriálu snad více, než samotní pořadatelé. Opravdu moc pěkně zpracované stránky, chválím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama