51. ročník MJŠ: sobota 8. června 2019

MJŠ 2014

Reportáž z MJŠ 2014: Slunečné počasí a stabilní účast

7. června 2014 v 17:16 | Filda
ÚVOD
Hodiny odbíjejí sedmou hodinu ranní a my jsme připraveni k výjezdu z Olomouce směrem k Velkému Újezdu. Šestačtyřicátý ročník turistického pochodu Memoriál Jaroslava Švarce se koná právě dnes! Na startu si spolu s kamarádem vybíráme trasu 25 km. Dlouho jsem uvažoval posunout laťku výš, ale vzhledem k několika nenadálým faktorům zůstávám ještě u této varianty. Příští rok už se ale snad vypravím na 35 kilometrů.

ZÚČASTNILI JSTE SE POCHODU? PŘISPĚJTE SVÝM KOMENTÁŘEM! >>ZDE<<


46 LET MEMORIÁLU
46 let memoriálu MJŠ můžeme označit jako nejstarší (a dodnes trvající) turistickou akci v Olomouckém kraji. Turisté se jí účastní už neuvěřitelných 46 let a stále neztratila na oblibě! Nemusí si ani vypomáhat náborem cyklistů (tak, jak se tomu podvolilo značné množství původně pouze turistických pochodů), těm MJŠ určen není. I přes to se může těšit velkému počtem zájemců. Nejinak tomu bylo letos. Počet účastníků se vyšplhal až na krásných 371 turistů, což bylo sice o 22 méně než loni, ale na druhou stranu na trasy 50 km a 25 km se vydalo více lidí.
Každý ročník je vždy něčím speciálním - namátkou z novodobé historie MJŠ: V roce 2004 byla přidána nová trasa 35 kilometrů, v roce 2008 se slavil kulatý 40. ročník, v roce 2011 bylo MJŠ součástí akce "Eurorando k pramenu Odry", což přilákalo rekordní počet návštěvníků. Před rokem nastala razantní změna v nejdelších trasách (35 km a 50 km), které byly nově vedeny odlišnou cestou přes Veselíčko a Tršice. Tato inovace pokračuje i letos. Stejně tak se od loňska všechny trasy stočily na Fidlův kopec a to z toho důvodu, že se MJŠ stalo součástí akce "Vystup na svůj vrchol", jež trvá od roku 2013 do roku 2015.
46. ročník nabízí také něco výjimečného. Slavíme totiž STOLETÉ výročí narození Jaroslava Švarce (*11. 5. 1914), velkého bojovníka za vlast, který zahynul v boji s nacisty dne 18. června 1942, a jemuž je zasvěcen tento memoriál. K příležitosti výročí byla vydána publikace "rotný Jaroslav Švarc" od pana M. Vaňourka. O Jaroslavu Švarcovi si můžete přečíst >>TADY<<.

KRÁTKÉ TRASY STÁLE VÍTĚZÍ
V dnešní době na turistických pochodech stále setrvává trend kratších vzdáleností. O tom svědčí smutná čísla u tras 25, 35 a 50 km. Ovšem nutno podotknout, že se na tyto trasy vydalo více lidí než loni, a to tu letos ještě bylo méně účastníků! I tak si ale nejkratší trasy 6 a 17 km získaly několikanásobně vyšší počet zájemců. Podrobné statistiky s účastí včetně nejstarších, nejmladších a nejvzdálenějších účastníků naleznete na konci této reportáže.

Rodinná startovní fotografie - šli jsme po skupinkách 6, 17 a 25 km:

VÝPRAVA ZAČÍNÁ!

V 8.05 opouštíme hřiště ve Velkém Újezdu a směle startujeme naši trasu. Počasí opravdu přeje - až moc Usmívající se. Prudké sluneční paprsky pociťujeme už po prvních krocích. Po cestě z Újezdu se dostáváme k vojenskému prostoru Libavá. Zde jsme dorazili v 8.23. Jako každý rok kontroluji mou kešku. Pak už se dostáváme do stínu lesa, takže horko je alespoň trochu zažehnáno. Navíc se můžeme osvěžit i ve studánce, která se nachází na lesní cestě Mezihoří, po níž nyní putujeme.

TURISTÉ UŽ NEBLOUDÍ
Minulý rok měli účastnici pochodu na pár místech problémy s nalezením správné trasy. Letos už to ale vypadalo mnohem lépe. Odbočku na Fidlův kopec už všichni díky nově přidanému vlastnímu značení MJŠ objevili, stejně tak už druhá kontrola nemusela volat na lidi, kteří přešli odbočku na samotný vrchol kopce. Na kritické odbočce do Slavkova další značení nepřibylo, i když by bylo záhodno jej doplnit. I tak ale nemám žádné zprávy, že by někdo odbočku minul. Cekově se tedy značení a popis tras výrazně zlepšil.

PRVNÍ KONTROLA

Kontrola č. 1 - Mezihoří se nachází na témže místě, jako loňský rok - tedy posunutá o půl kilometru před lom, který proto můžeme spatřit už jen na razítku... Je to tak pro to, abychom od kontroly mohli hned zabočit na cestu, která nás dovede na Fidlův kopec. K první kontrole jsme dorazili v 9.03. Dále pokračujeme na Fidlův kopec přes onu odbočku, jež se stala kritickou minulý rok pro mnoho lidí.

NOVÉ RAZÍTKO
Na samotný vrchol Fidlova kopce (680 m. n. m.) jsme dorazili v 9.32. Velmi mě potěšilo, že došlo k obměně razítka a byla tak vyslyšena má připomínka z loňska, kdy jsem se podivoval, proč na kontrole tisknou razítko pramene Odry. Nyní už jsme tedy dostali pěkné nové razítko Fidlova kopce.
Dále jsme pokračovali cestou dolů lesem vyhýbajíce se mokřinám, kterých tu naštěstí nebylo tolik. K pramenu řeky Odry jsme dorazili v 10.10 a dali si svačinu.

ZÚČASTNILI JSTE SE LETOŠNÍHO MJŠ? PŘISPĚJTE SVÝM ZÁŽITKEM >>ZDE<<

PŘES KOZLOV DO RANOŠOVA
Od pramene jsme se dali po červené turistické značce, která nás zavedla do Kozlova. Prošli jsme malebnou vesnicí a dostali jsme se na cestu vedoucí do Ranošova. Několik turistů zakotvilo v místní hospůdce.
Kolem starého hřbitova jsme dorazili až do centra zaniklé obce - dnes tu stojí jediné stavení. Nyní už to bylo coby kamenem dohodil ke třetí kontrole, která se nachází na místě rozchodu tras 17 km a 25/35/50 km. Přesně polovinu cesty máme za sebou. (čas: 10.51).POSLEDNÍ KONTROLA
Minulý rok jsme se shodli s jedním účastníkem, který se vydal na trasu 35 km, že velmi zamrzí absence kontrol na nejvzdálenějších místech. Kontrola ve Slavkově je totiž POSLEDNÍ jak pro trasu 25 km, tak pro 35 km. Ideální by bylo přidat alespoň jedno stanoviště, třeba za Veselíčko do místa, kde se rozdělují dvě nejdelší trasy.
Ke slavkovské kontrole docházíme v 11.30. Loučíme se zde s 35km a 50km trasou a vydáváme se směrem zpátky k Velkému Újezdu. Lesní cesta Kročovka, po které putujeme, má nyní v popisku správný název. V loňském bylo označení špatné z důvodu přejmenování trasy, jež ještě v roce 2012 nesla jméno "Zavadilka". Nyní už bylo vše v pořádku sladěno.


PRO VÍCE FOTEK Z LETOŠNÍHO ROČNÍKU KLIKNĚTE DO GALERIE >>ZDE<<

BLÍŽÍME SE K CÍLI!
Cesta k poslední vesnici na trase, Staměřicím, uběhla rychle - v příjemném prostředí lesa jsme došli až k přechodu rychlostní silnice - organizátoři letos opravili chybné označení "dálnice" z minulého roku. Kamarád, který na tuto nepřesnost upozorňoval, byl spokojen. Usmívající se
Hodiny hlásily 12.59. Prošedše kolem motorestu Moravanka jsme se ocitli opět v lese. Vracejíce se do Velkého Újezdu jsme podešli dva mosty, přeběhli komunikaci a už se stále drželi cesty, jež nás zavedla přímo do centra obce. Odtud už to bylo jen chvíli do samotného cíle pochodu, kam jsme dorazili pěti hodinách a čtyřiceti minutách - ve 13.46. Jsme tedy o dvacet minut lepší než loni! Usmívající se

MEDAILE DO SBÍRKY
Kromě pamětního listu jsme v cíli obdrželi pěknou medaili. Motiv letadla a padáku je připomínku stého výročí narození Jaroslava Švarce. Jedná se o mou 29. medaili do sbírky - na kompletní sbírku se můžete podívat >>ZDE<.


CELKOVÉ SHRNUTÍ
Memoriál Jaroslava Švarce je můj nejoblíbenější turistický pochod a o tom svědčí i to, že už se ho účastním PODESÁTÉ! (potřetí na trase 25 km). Letos jako vždy proběhl v úžasné atmosféře a organizace byla na špičkové úrovni. Co v dnešní době velmi potěší, je krásná medaile a stejně tak prodej triček (koupil jsem si již mé čtvrté! Usmívající se) a nejrůznějších suvenýrů. Mezi nimi byla i publikace "rotný Jaroslav Švarc", která se nabízela zcela zdarma.
O kvalitě pochodu svědčí i obstojná účast. Jen tak dál, přeji MJŠ co nejvíce úspěšných ročníků!

Jediné, co bych vytkl, jsou již zmíněné chybějící kontroly na nejvzdálenějších místech. Minimálně jedna (pro trasu 35 a 50 km) by mohla být přidána. Nejde o obavu, aby si cestu někdo nezkrátil (v takovém případě by nebyl čestný turista a stejně by mu v tom žádná kontrola nezabránila), ale je vždy příjemné zjistit, že už máte část trasy za sebou, a razítko vás potěší Usmívající se. U 50km trasy jdete v podstatě více jak polovinu bez kontrolního stanoviště. Na druhou stranu je samozřejmě dobré, že MJŠ kontroly zachoval - spousta dnešních pochodů se totiž obchází i bez nich!
Jelikož jsem měl minulý rok podezření, že jsou trasy 17 - 50 km o něco delší vzhledem k zacházce na Fidlův kopec, "vystrojil" jsem se GPS navigací, která vyměřila 26,3 kilometrů. To je přijatelné, zvláště když po roce 2015 by se trasy měly opět vrátit ke starému rozložení.
Se šestačtyřicátým ročníkem MJŠ jsem nadmíru spokojen a příští rok si tento pochod opět nenechám ujít. A snad už vyrazím na 35 kilometrů! Díky za skvěle strávený sobotní den!

VÝZVA PRO ČTENÁŘE - POKUD JSTE SE MJŠ ÚČASTNILI, ZANECHTE TU NĚJAKÝ VZKAZ O TOM, JAK SE VÁM POCHOD LÍBIL, KOLIK JSTE ŠLI KILOMETRŮ ATP. PIŠTE >>ZDE<<

STATISTIKY:

ÚČASTNÍCI 46. ROČNÍKU MJŠ
Celkový počet371
Počet 50 km12
Počet 35 km13
Počet 25 km43
Počet 17 km204
Počet 6 km99
Nejstarší mužJosef Koudelka (1934)
Nejstarší ženaMarie Grechová (1940)
Nejmladší muž
Vítek Brlka (2014)
Nejmladší ženaEma Široká (2014)
Nejvzdálenější mužJosef Zajac (Mikulov)
Nejvzdálenější ženaEma + Vendula Široká (Praha)46. ročník Memoriálu Jaroslava Švarce ve Velkém Újezdě

23. února 2014 v 20:07 | Filda
--------aktualizovaný článek--------
poslední aktualizace: 6. června 2014, 13.30

6. června (13.30) - MJŠ STARTUJE ZA 17 HODIN!

46. ročník Memoriálu Jaroslava Švarce odstartuje ve Velkém Újezdu UŽ ZÍTRA! Start bude probíhat mezi 6.30 a 9.00.
Veškeré inforamce včetně oficiálních propozic naleznete níže na stránce.
Co se počasí týče, předpověď hlásí JASNO na celý den! Teploty by se měly pohybovat kolem 20 °C.

V průběhu zítřejšího odpoledne čekejte samozřejmě i mou reportáž - zhodnocení 46. ročníku Mrkající.

O pochodu informuje i Olomoucký deník:


30. května - OFICIÁLNÍ PROPOZICE POCHODU!

Zdravím, před pár minutami dorazila pozvánka od pořadatelů s oficiálními informacemi ke 46. ročníku turistického pochodu Memoriál Jaroslava Švarce. Tady jsou:

(pro plné zobrazení klikěte ZDE)

8. květen 2014 - Den vítězství

Do vypuknutí 46. ročník Memoriálu Jaroslava Švarce ve Velkém Újezdě zbývá už jen necelý měsíc. Čekání si můžete zpříjmenit vzpomínkovou akcí ke 100. výročí narození Jaroslava Švarce, která se uskuteční ve Velkém Újezdu 11. května od 9.15 v kostele sv. Jakuba St. Součástí bude křest publikace "rotný Jaroslav Švarc", jejíž autorem je pan Martin Vaňourek.

Zde je pozvánka z velkoújezdského webu:


23. duben 2014

Ozývám se přesně po dvou měsících. 46. ročník MJŠ vypukne za necelých 11 týdnů (!). Propozice od pořadatelů čekejme až na konci května, zatím ale vyšlo letošní první číslo újezdského zpravodaje Žibrid, ve kterém jsem toho o nadcházejícím pochodu moc nenašel (pozvánka tentokrát chyběla...).
Tak alespoň krátká zmínka v úvodu: Mrkající


23. únor 2014
Memoriál Jaroslava Švarce se blíž! Pokud plánuejte účast 46. ročníku, zde nabízím první informace - z Kalendáře truristických akcí pro rok 2014. MJŠ je již druhým rokem součástí akce "Vystup na svůj vrchol" - trasy tedy opět povedou přes Fidlův kopec. Snad se tedy dočkáme změny razítka na druhé kontrole... Usmívající se

Zde jsou prozatímní informace, oficiální propozice od pořadatelů očekávám ke konci května.

Více o trasách zde: Trasy
Reportáž z minulého ročníku zde: Reportáž z MJŠ 2013
Medaile z MJŠ zde: Moje sbírka medailí
 
 

Reklama