51. ročník MJŠ: sobota 8. června 2019

MJŠ 2015

► Reportáž z MJŠ 2015: 35 km v nohách!

13. června 2015 v 19:12 | Filda
PO ROCE OPĚT NA STARTU!
Rok se s rokem sešel, prosluněný červen se chopil moci a o své druhé sobotě přivítal již sedmačtyřicátý ročník proslulého újezdského turistického pochodu - Memoriálu Jaroslava Švarce, jenž vzdává hold statečnému odbojáři a místnímu rodákovi. Jde o nejstarší dosud trvající turistickou akci v našem kraji.

VÝZVA PRO ČTENÁŘE - POKUD JSTE SE MJŠ ZÚČASTNILI, ZANECHTE NĚJAKÝ VZKAZ O TOM, JAK SE VÁM POCHOD LÍBIL, KOLIK JSTE ŠLI KILOMETRŮ NEBO JAK JSTE BYLI SPOKOJENI S ORGANIZACÍ.
PIŠTE >>ZDE<< DÍKY VŠEM! Mrkající


Účastníci se dnes v rámci pochodu mohli naposledy vypravit na Fidlův kopec, nejvyšší vrchol Oderských vrchů. Akce "Vystup na svůj vrchol", které je MJŠ součástí, totiž letos pravděpodobně končí (existují sice úvahy o jejím prodloužení, ale zatím to není oficiální). Příští rok tedy počítáme s navrácením tras do podoby před rokem 2013 (mimo Fidlův kopec). Již tradičně byl Memoriál vybrán do projektu KČT "Dvoustovka".

ÚČAST VÝRAZNĚJI KLESLA
47. ročník MJŠ bohužel nepřivítal slibný počet zájemců. Akce se zúčastnilo 283 turistů (o 88 méně než vloni), což je i z hlediska historických statistik podprůměrný výsledek. Stále vítězí nejkratší vzdálenosti, na 6km a 17km trasu se vydalo 72 % všech zúčastněných. Tabulku s účastmi a rekordy (nově i s porovnáním čísle z minulého ročníku!) naleznete na konci této reportáže.


PRVNÍ KILOMETRY
Úderem tři čtvrtě na osm ráno jsem nachystán na startu plně připraven na pětatřicetikilometrovou trasu, již letos zkouším vůbec poprvé. Společně s přáteli se zapisujeme a vyrážíme vstříc pěknému turistickému dni.
Jak je zvykem, první část pochodu vede malebným městysem Velký Újezd, z nějž se trasy 17, 25, 35 a 50 km vydávají severním směrem k lesu, kde začíná vojenský újezd Libavá, zatímco trasa 6km pokračuje k věži mobilního operátora a dále taktéž prostředím lesa až ke své jediné kontrole "K4 - Kyjanice", odkud se vrací zpátky.

↑ STARTOVNÍ FOTOGRAFIE NAŠÍ PARTY ↑

Vstupujeme do vojenského prostoru (kam je obvykle vstup zakázán, MJŠ má zvláštní povolení), ve stínu lesa už se jde o poznání příjemněji. Procházíme kolem studánky a po zpevněné lesní cestě dorážíme k první kontrole "K1 - Mezihoří" (4,5 km; 8.39 hod; 54 min na cestě). Obdržíme první razítko a vykračujeme dále. Lesní cesta přechází v nezpevněnou část, jež se po pár kilometrech mění v pěšinu na louce tvořící úbočí nejvyššího vrcholu v okolí (680 m. n. m). Slunce začíná pálit čím dál více. Docházíme ke druhé kontrole "K2 - Fidlův kopec" (7 km; 9.10 hod; 1h 25min na cestě). Zde dostáváme další razítko a směle si to razíme z kopce dolů k dalšímu významnému bodu - pramenu řeky Odry. Tady není přímo kontrola, ale my v příhodném posezení odpočíváme posilňujíce se svačinou.

ZÚČASTNILI JSTE SE LETOŠNÍHO MJŠ? PŘISPĚJTE SVÝM ZÁŽITKEM! >>ZDE<<


↑ PRVNÍ A DRUHÁ KONTROLA (MEZIHOŘÍ a FIDLŮV KOPEC) ↑

KOZLOV - RANOŠOV - SLAVKOV
Od pramene Odry pokračujeme po červené turistické značce, která nyní opouští prostory lesa a my se tak opět dostáváme pod přímé sluneční paprsky. Ty nás ale nezastaví při cestě do obce Kozlov, kde navštěvujeme místní pohostinství a dáváme si kofolu a nanuk. Po krátké pauze se zvedáme a pokračujeme dále skrz vesnici. Na jejím konci zatáčíme nepatrným stoupáním kolem starého hřbitova až do zaniklého Ranošova. Zde se nachází další kontrola "K3 - Nad Ranošovem" (12,5 km; 10.42 hod; 2h 57min na cestě), kde se loučíme se 17km trasou, ta pokračuje po červené značce kolem pomníku Zákřovský Žalov a dále přes Kyjanice do Velkého Újezdu, kde svou cestu završuje.


↑ PAMÁTNÍK ZÁKŘOVSKÝ ŽALOV ↑

My ostatní však pokračujeme dále, pro změnu po zelené turistické značce pěkným údolím kolem rybníků. Za chvíli nás opět začnou obklopovat stromy a po chvíli z asfaltové cesty odbočujeme na lesní pěšinu, která nás krátkým stoupáním vynese k obci Slavkov. Zde nás trochu zaskočilo oplocení areálu, které je tu vystavěno nově. Stačilo ale pokračovat po značce, jež nás zavedla na náves. Tady nás čeká další kontrola "K5 - Slavkov" (15 km; 11.14; 3h 29min na cestě). Tato kontrola je pro nás bohužel kontrolou poslední, ačkoliv máme ještě více jak polovinu trasy před sebou.


↑ TŘETÍ A PÁTÁ KONTROLA (NAD RANOŠOVEM a SLAVKOV) ↑

SLAVKOV - BOHUSLÁVKY
Turisté jdoucí 25km trasu od Slavkova putují lesem do Staměřic a odtud kolem rychlostní silnice zpět do Újezda, zatímco my se vydáváme dále po zelené značce. Tento úsek je pro mě novinkou, doposud jsem si troufl maximálně na pětadvacítku. Po příjemné asfaltce, jež vede pro nás příhodně z kopce dolů, docházíme k rozcestí "Rozsoší", kde nás opouští i nejdelší trasa - úctyhodných 50 kilometrů pokračuje ještě dál, do Podhoří. Čeká je ještě poslední kontrola "K6 - V Pekle". Ještě na pár kilometrů se však s nejvytrvalejšími turisty spojíme - v osadě Lipnická myslivna (18 km; 11.48 hod; 4hod 3min na cestě), popřípadě až v Bohuslávkách (jsou dvě možnosti výběru trasy z poslední kontroly, ta druhá vede po silnici pro případ blátivého terénu, což v dnešním počasí nehrozilo...). V tomto úseku jsme potkali pouze skupinku tří turistů- ještě jednou zdravím kolegu Pochodníka Mrkající. Setkali jsme se u studánky poblíž Bohuslávek, kde jsme si chvilku odpočinuli.


↑ STUDÁNKA U BOHUSLÁVEK ↑

DOLNÍ ÚJEZD - SKOKY - VESELÍČKO - STAMĚŘICE
Kolem rychlostní silnice obkružujeme Dolní Újezd - dvakrát přecházíme most, mezi tím putujeme alespoň chvíli lesem. Pak se ale dostáváme na velmi dlouhý úsek bez stínu, cesta do obce Skoky a dále ovocným sadem je kvůli úmornému horku velmi náročná. Nicméně jsme ji přečkali a ocitáme se zase ve stínu lesa, před námi se odkryl pomník padlým z válečných let na začátku 19. století (cca 27 km; 13.57 hod; 6hod 12min na cestě).


↑ U POMNÍKU ↑

Jestli někde vyloženě chybí kontrola, tak je to právě u Veselíčka - druhé rozdělení 35km a 50km trasy zde totiž nikdo "nehlídá" (jak už jsem psal nesčetněkrát - netvrdím, že by to bylo potřeba /snad by si trasu nikdo úmyslně nezkrátil/, ale kontroly k turistickým pochodům prostě patří a jsou příjemným zpestřením, zvláště pokud jdete opravdu dlouhý úsek - a 25 km bez kontroly je věru dost). U rozcestí "Rybníky" pokračujeme po žluté značce, která končí ve Staměřicích.


↑ CESTA DO STAMĚŘIC ↑


POSLEDNÍ KILOMETRY
Ve staměřickém motorestu Moravanka byla nutná zastávka na kofolu, sluníčko nám vzalo poslední zbytky energie. Díky osvěžení jsme ale nabrali síly na poslední, cílový úsek. Napojujeme se na nám známou pětadvacítku a pod mosty a podél rychlostní silnicie dojdeme do Velkého Újezdu. Stačí už je projít městysem a dostat se do kýženého cíle. Zvládli jsme to za 8 hodin a 5 minut! 35 kilometrů v nohách je za námi, na únavě a vyčerpání je to znát, ale dobrý pocit to jednoznačně přebíjí. Nyní nás čeká už jen slavnostní zakončení, totiž pověšení medaile na krk a obdržení pamětního listu. Loučíme se tak s dalším parádním ročníkem Memoriálu Jaroslava Švarce.


↑ CÍLOVÁ ROVINKA ↑

► VÍCE FOTEK Z LETOŠNÍHO ROČNÍKU NALEZNETE V GALERII

ZHODNOCENÍ
Již pojedenácté se účastním MJŠ a každý rok jsem nadmíru spokojen s organizací i celkovou atmosférou. Jsem rád, že jsem měl konečně tu čest vyrazit na 35km trasu a doufám, že v budoucnu pokořím i nejdelší vzdálenost (třeba při příležitosti 50. ročníku bych mohl vyrazit na 50 km Usmívající se).
Nejvíce vděčný jsem za pěknou medaili, ta je nedílnou součástí MJŠ už od pradávna. Před dvěma týdny jsem se účastnil Putování za loštickým tvarůžkem, a i když se mi i tento pochod také velmi líbil a byl skvěle zorganizovaný, olomoucký syreček nenahradí věcnou vzpomínku, kterou je medaile. Proto jsem rád, že MJŠ se této tradice stále drží. Letos jsem získal už svůj třicátý kousek do sbírky - kompletní sbírku mých medailí si můžete prohlédnout >>ZDE<<


Popis tras doplněný mapou i vlastní značení v průběhu trasy byly v pořádku, nezaznamenal jsem žádná bloudění turistů (pokud jste se někde náhodou ztratili, dejte vědět do komentářů). Prostředí tras, jimiž se putuje, je moc hezké, zvláště pak jedinečná procházka po vojenském újezdu Libavá nebo kolem rybníků v okolí Veselíčka.I když se účastníte po několikáté, stále vám má tento kraj co nabídnout. Počasí dnes vyšlo až moc,trochu oblačnosti by sice neuškodilo, ale i místy úmorné horko jsme zdárně překonali. Jen škoda malé účasti, MJŠ by si určitě zasloužil více zájemců. Tak snad se to příští roky zase navýší! Mrkající
V cíli bylo připraveno občerstvení a možnost nákupu suvenýrů, včetně triček. Ještě chvíli jsme se zdrželi a vychutnali si poslední doušky skvělé atmosféry a pak už jsme se vypravili zpátky k autu. Až mě mrzí prostředí újezdského hřiště opouštět, ale vím, že se sem za rok zase vrátím. Děkuji všem organizátorům za další báječný ročník mého nejoblíbenějšího pochodu!

A JAK VY HODNOTÍTE LETOŠNÍ ROČNÍK? PODĚLTE SE V KOMENTÁŘÍCH! >>ZDE<<

A POKUD JSTE POŘÍDILI NĚJAKÉ FOTKY, RÁD JE UVÍTÁM NA EMAILU filkub@email.cz A ZAŘADÍM DO GALERIE Mrkající

STATISTIKY
Na závěr přikládám tabulku se záznamem účastí na jednotlivých trasách a rekordy v účastech:

statistiky:ROK 2015MINULÝ ROČNÍK
Celkový počet účastníků283371
Počet 50 km1012
Počet 35 km1113
Počet 25 km3043
Počet 17 km166204
Počet 6 km6899
Nejstarší mužBožetěch Hradský (1934)Josef Koudelka (1934)
Nejstarší ženaMilada Nezbybová (1940)Marie Grechová (1940)
Nejmladší mužOndřej Prudič (2012)Vítek Brlka (2014)
Nejmladší ženaKateřina Hovlasová (2015)Ema Široká (2014)
Nejvzdálenější mužTomáš Majer (Praha)Josef Zajac (Mikulov)
Nejvzdálenější ženaZuzana a Michaela Pašekovy (Praha)Ema a Vendula Široké (Praha)


Naše putování:

Délka trasy (naměřeno GPS)35 km (cca 38 km)
Start7.45
K1 - Mezihoří8.39
K2 - Fidlův kopec9.10
K3 - Nad Ranošovem10.42
K5 - Slavkov11.14
Bohuslávky (studánka)12.28
Veselíčko (lom)14.19
Staměřice (Moravanka)15.05
Cíl15.50

Pokud byste se rádi zde na blogu ještě zdrželi, neopomeňte následující rubriky:

GALERIE
HISTORIE

MJŠ 2015 - AKTUÁLNÍ INFO PRO ÚČASTNÍKY

13. dubna 2015 v 6:30 | Filda
aktualizovaný článek

poslední aktualizace: 11. 6. 2015, 22.45 hod

11. června 2015
Letošní ročník Memoriálu Jaroslava Švarce odstartuje již v sobotu! Vypadá to, že počasí bude nadmíru přát - následující tabulka zobrazuje teploty v průběhu dne 13. 6. ve Velkém Újezdu. Máme se tedy na co těšit! Usmívající se

Veškeré informace o pochodu nalezenete níže nebo v dalších rubrikách zde na blogu.


KAM DÁL?


28. května 2015
Zdravím všechny!
Letošní ročník turistického pochodu Memoriál Jaroslava Švarce je za dveřmi, do vypuknutí zbývá už jen pár dní! Všechny informace naleznete v rubrikách zde na blogu, já nyní jen doplním oficiálními propozicemi od pořadatelů:


13. dubna2015
Zdravím všechny!
Již 47. ročník Memoriálu Jaroslava Švarce, turistického pochodu s bohatou historií, konaného každoročně ve Velkém Újezdě na Olomoucku (přesné GPS souřadnice STARTU: N 49°34.923', E 17°28.747'), vypukne přesně za dva měsíce - tedy 13. června 2015.


Oficiální propozice od organizátorů pochodu dorazí až koncem května, podstatné informace už ale máme k dispozici z webových stránek Klubu českých turistů:


Podrobnější informace o pochodu - zde na blogu:

 
 

Reklama